Okruh 3

Rozcestí nad IV. hamrem

Naučné stezky zlata na Novoknínsku
Jedná se o tři tematicky související naučné stezky – Naučná stezka Kozí Hory Libčice (8 km, celkem 6 zastavení), Naučná stezka Nový Knín a okolí (cca 5 km, celkem 10 zastavení) a Zlaté Psí hory v okolí Chotilska (7,4 km, celkem 12 zastavení).

Mědihamr

Mlýn Plechhamr byl dávným cílem výletníků z okolí a také z Dobříše, Mníšku i Prahy. Už od konce 19. stol. se zde konaly koncerty dechových kapel z okolních vesnic, taneční zábavy, hrálo se ochotnické divadlo, podávalo se občerstvení – domácí chléb s máslem, později domácí masné výrobky, čepovalo se pivo. Výlety k Plechahmru byly velmi oblíbené ještě ve dvacátých letech minulého století. Často zde hrála knížecí kapela starohuťských železáren a kapela pana Synka ze Staré Huti. Okrašlovací spolky spolu s ochotnickými soubory a sbory dobrovolných hasičů z okolí zde pořádaly přírodní divadla. Starohuťští ochotníci tu nejčastěji hráli představení „Z českých mlýnů“.

IV. hamr

Hamr je mechanizovaná kovárna s buchary hnanými vodními koly. V českém železářství se objevil nejpozději na začátku 14. století a zůstal jeho součástí téměř 600 let. V 19. století existovaly při Staré Huti čtyři hamry, pojmenované podle svého pořadí nebo polohy na zdejších potocích a řece Kocábě.